Dacie wiarę, że już za dwa tygodnie Wigilia? Uwielbiam okres przedświąteczny, ale zawsze mija mi on zdecydowanie zbyt szybko! Aby poczuć trochę świątecznej atmosfery odpaliłam ostatnio na youtube gwiazdkowe przeboje i przygotowałam dekoracje świąteczne do mieszkania. Ale miałam zabawę! A że pomysły na dekoracje świąteczne są naprawdę proste w wykonaniu to postanowiłam podzielić się nimi na blogu.
Pomysłów na dekoracje świąteczne miałam sporo, ale ostatecznie zrealizowałam tylko trzy z nich (i tak sporo jak na 50-metrowe mieszkanie). Abyście też mogły dodać Waszym mieszkaniom nieco świątecznej atmosfery podrzucam je tutaj. Może zainspirują Wad do samodzielnego przygotowania dekoracji świątecznych?
Dekoracje świąteczne: ażurowa choinka do postawienia na parapecie
To zdecydowanie mój ulubiony projekt. Co ciekawe pomysł na tę dekorację powstał w moim zeszycie podczas jakiegoś średnio interesującego spotkania w korpo (czyli był z niego jednak jakiś pożytek 😉 )
Do zrobienia tej dekoracji (u mnie dwie choinki) potrzebujemy:
- pięć metrowych listewek
- piłkę do metalu (ewentualnie warto spytać – bo może w składzie budowlanym ktoś może od razu Wam je przyciąć)
- lampki choinkowe (u mnie było to 100 lampek) przerobione na świąteczną girlandę mini lampionów (u mnie ok. 30 piłeczek) – opis jak zrobić taką girlandę znajdziecie poniżej
WAŻNE – najlepiej jeśli będzie to skręcany sznur lampek - gwoździki (ważne aby były w stanie zbić Wasze listewki, a jednocześnie nie były za grube bo rozsadzą patyczek)
- młotek
Jak zrobić świąteczne choinki na okno:
- jedną metrową listewkę tniemy na pół
- dwie listewki nieznacznie skracamy (u mnie o jakieś 20 cm każdą)
- za pomocą młotka i gwoździków zbijamy dwie choinki – jedną mniejszą drugą nieco większą
- przygotowujemy świąteczne lampki według opisu na końcu tekstu)
- stawiamy nasze choinki w miejscu w którym chcemy aby stały (czyli np. na parapecie.
- podłączamy lampki do prądu
- zaczynamy owijać lampkami choinki. (ja zaczęłam od góry wyższej choinki, następnie przeciągnełam lampki na górę drugiej choinki i znów zaczęłam ją owijać w dół.
Dlaczego przed owijaniem lampkami moich choinek podłączyłam najpierw lampki do prądu? Po to żeby widzieć cały czas jaką długością sznurka z lampkami de facto dysponuję – gdybym zużyła go za dużo i nie była w stanie podłączyć lampek do prądu musiałabym zaczynać całą zabawę od początku 🙂
Dekoracje świąteczne: choinka na płycie OSB
Żałujcie, że nie widziałyście miny sprzedawcy w markecie budowlanym gdy podeszłam do niego i spytałam o płytę OCB. Oczywiście chodziło mi o płytę OSB, ale ta nazwa szumiała mi gdzieś między prawym uchem a lewym kędziorem i w efekcie powstała płyta OCB. Brakowało tylko żeby sprzedawca spytał “Ale O Co Biega?
Inne teksty o tematyce świątecznej które mogą Cię zainteresować:
- Co kupić dziewczynie na prezent świąteczny?
- Kalendarz adwentowy DIY
- Co włożyć do kalendarza adwentowego?
A teraz do rzeczy. Jak zrobić świąteczną dekorację z płyty OSB? Bardzo bardzo prosto. Sama nie spodziewałam się, że ten projekt będzie aż tak prosty, aczkolwiek wymaga trochę pomysłowości – której nam na szczęście nie brakuje 🙂
Czego potrzebujemy żeby zrobić choinkową dekorację na płycie OSB?
- duża płyta OSB (do kupienia w marketach budowlanych) – u mnie rozmiar 1200×600
- lampki choinkowe
- przezroczyste haczyki do przyklejania (też do kupienia w marketach budowlanych – ja swoje kupiłam w Leroy Merlin)
WAŻNE: może Was kusić żeby wykorzystać tu gwoździki, ale to naprawdę karkołomne zadanie bo lampki choinkowe badzo cieżką zachacza się o takie gwoździki. - taśma izolacyjna albo taśma malarska (żółta, papierowa) – chodzi o to żeby łatwo odchodziła
Co robimy?
- za pomocą taśmy “szkicujemy” na naszej płycie kształt choinki. Ja wybrałam wzór “na skos”. Czemu taśma? Łatwo ja poprawiać – więc nie potrzebujemy żadnego wzronika, nie mażemy po płycie, szybko widzimy jak nasza choinka będzie wyglądać.
- w miejscu “złamań” przyklejamy haczyki
- odklejamy taśmę
- na haczykach mocujemy lampki choinkowe
I gotowe 🙂 Prawda, że proste?
Dekoracje świąteczne: minimalistyczna zimowa choinka
Na koniec urocza świąteczna dekoracja, która świetnie sprawdzi się wtedy, gdy za oknem zabraknie śniegu.
Czego potrzebujemy żeby zrobić ośnieżoną choinkę?
- przede wszystkim śnieg w spray’u 🙂
- mała choinka
- lampki choinkowe (możesz wykorzystać pomysł na świąteczne lampki choinkowe z opisu poniżej)
- folia/gazety do zabezpieczenia podłogi kiedy będziemy sprayować choinkę
Co robimy?
- ubieramy choinkę lampeczkami
- spryskujemy ją sztucznym śniegiem – od góry najmocniej, i kierując się w dół coraz słabiej, żeby uzyskać ciekawszy efekt wizualny
Prawda że ładnie?
Dekoracje świąteczne: girlanda z mini lampionów DIY
Na koniec szybki przepis na girlandę mini lampionów – oczywiście do samodzielnego zrobienia. Lampki choinkowe to właśnie jedna z tych rzeczy, które najbardziej mnie cieszą w przedświątecznej atmosferze. To one sprawiają, że nasze wnętrza wyglądają ciepło i przytulnie. A już zupełnie absolutnym hitem są dla mnie małe kule światła, w których światło lampek staje się jeszcze bardziej miękkie.
Jak samemu zrobić kulkowe lampki choinkowe?
Wystarczą nam w tym celu zwykłe lampki choinkowe, gruby śrubokręt i.. piłeczki ping pongowe. W wersji świątecznej możecie na puste żarówki nałożyć wycięte z białego kartonu gwiazdki (wycinamy gwiazdki i przebijamy je np. długopisem)
WAŻNE: zwróćcie uwagę na to, żeby piłeczki były całkiem gładkie i nie miały żadnych nieestetycznych napisów (ja swoje kupiła w Auchan)
Sam mechanizm jest dziecinnie prosty – piłeczki przebijamy śrubokrętem (bądźcie przy tym ostrożni bo wymaga to sporo siły), a w powstały otwór wkładamy żaróweczkę z lampki choinkowej. Proste? Proste! Piłeczek nie trzeba umieszczać na każdej żarówce – można je nakładać np. na co drugą żarówkę. Pamiętajcie żeby po pierwszym przebiciu piłeczki sprawdzić czy trafiłyście z rozmiarem. Jeśli dziurka będzie za duża, to piłeczka spadnie z lampki. Jeśli będzie za mała, to niestety nie włożycie do niej lampki. Dlatego warto od razu upewnić się czy dobrałyście odpowiedni rozmiar śrubokrętu.
Pisząc ten tekst i szykując do niego materiały przypomniało mi się mnóstwo rzeczy z czasów, kiedy jako dzieciak dekorowałam z mamą i rodzeństwem dom na święta… Np. Czy Wy też musieliście sprawdzać żaróweczkę za żaróweczką kiedy okazywało się, że żarówki nie działają? Bo ja tak 🙂 Może macie jakieś równie absurdalne wspomnienia? Dajcie znać w komentarz.
A tymczasem, do zobaczenia na Insta

Ola Foryś |@wild.rocks