Trening wdzięczności

Niedzielne popołudnie. Kawa, pierdółki na telefonie… W facebookowym newsfeedzie mija mi informacja o nowym tekście na blogu Kasi Markiewicz. Kasia jest trochę głosem mojego pokolenia – głosem pracujących, ambitnych dziewczyn, które między pracę i ambicje upychają jeszcze marzenia o miłości. Więc czytam ten nowy tekst Kasi, bo tekst znów jakby żywcem napisany o mnie – o tym wiecznym braku satysfakcji, o ciągłych wątpliwościach “co by było gdyby?”. Co by było gdybym wybrała inne studia, a może nawet inne liceum? Gdybym poszła w innym kierunku? Co by było gdyby…

Dość! …nie mam siły na te pytania, tym bardziej że zawsze prowadzą w jedno miejsce. W ślepy zaułek.

Chemia szczęścia

Czasami wydaje mi się ze do szczęścia brakuje mi tylko wypalić jednego papierosa (którego nie zapaliłam od ponad dwóch lat). Czasem zaś wydaje mi się że szczęśliwa mogłabym być tylko mieszkając na Malediwach (ale Olu, gdzie do cholery są te Malediwy?). Jednak jak pokazują badania przeprowadzone przez niezrównanych amerykańskich naukowców takie pojedyncze zdarzenia jak awans, zdana matura, dostanie się na upragnione studia, kupno mieszkania czy nowego iphone’a w dłuższej perspektywie potrafią zwiększyć poziom szczęścia maksymalnie na 6 miesięcy – potem koniec końców wszystko się wyrównuje, niezależnie od tego, ile zarabiamy, niezależnie od tego jak wysokie stanowisko zajmujemy, niezależnie od wszystkiego.

Koniec końców masz w sobie tyle szczęścia na ile sobie pozwolisz.

Bycia szczęśliwym człowiekiem można się nauczyć

Okazuje się, że kluczem do uczucia szczęścia jest… poczucie wdzięczności. Tym samym aby podwyższyć poczucie szczęścia najlepiej jest pielęgnować w sobie wdzięczność za wszystkie rzeczy które nam się przytrafiają (zarówno te dobre jak i złe).

nie mamy wpływu na to co nam się przytrafia, ale mamy wpływ na to jak na to zareagujemy

Jednak żeby nie było tak łatwo, to ta właściwa postawa w stosunku do otaczającej nas rzeczywistości nie jest czymś co można sobie wypracować przez jeden wieczór. To ciągły trening pozytywnego podejścia do życia, czyli w zasadzie nauka tego jak być szczęśliwym człowiekiem.

Trening

Tak jak mięśnie potrzebują systematycznych treningów, a zęby codziennej higieny, tak i nasza psychika wymaga ciągłych ćwiczeń, które pomogą nam wykształcić właściwe podejście do życia.

  • Pierwsze ćwiczenie polega na zapisywaniu codziennie trzech rzeczy za które jesteśmy wdzięczne. To mogą być zarówno małe jak i duże rzeczy. Najważniejsze w tym ćwiczeniu jest pielęgnowanie w sobie poczucie wdzięczności.
  • Drugie ćwiczenie polega na zapisywaniu wieczorem jednego, najmilszego doświadczenia z całego minionego dnia.

Spróbuj zapisywać swoje doświadczenia przez miesiąc. Zdziwisz się jak te proste ćwiczenia mogą wiele zmienić w tym jak postrzegasz swoje życie.

Materiały pomocnicze

Aby umilić Ci “trening” przygotowałam materiały do wydrukowania. W moim zamyśle jest to okładka wraz z przykładową strona takiego “pamiętnika szczęśliwych chwil”. Możesz jednak wydrukować też samą okładkę i użyć jej jako plakatu motywacyjnego do zawieszenia w swoim mieszkaniu.

jak być szczęśliwym człowiekiem     jak być szczęśliwym człowiekiem

 

 

Zainteresowanych tematem odsyłam również to prelekcji Shawna Achora “The happy secret of better work”

A tymczasem, do zobaczenia na Insta

 
Pozdrawiam
Ola Foryś |@wild.rocks