Jest czerwiec 2016 roku, konferencja Blog Conference w Poznaniu. Wykład prowadzi Czarek Lach. Upalny czerwiec daje o sobie znać. Dodatkowo wielu z obecnych na sali blogerów, zamiast słuchać wykładu plotkuje półszeptem.
A ja siedzę i słucham, bo Czarek wywraca właśnie całe moje podejście do blogowania o jakieś 180 stopni.
Później złapię Czarka gdzieś na schodach i będę mu gratulować świetnego wykładu. Ale to potem. Teraz słucham o tym, jak ważna jest promocja postów. Niby wszyscy to wiemy, ale Czarek idzie jednak o krok dalej i stawia dość radykalną tezę – 20% czasu powinniśmy poświęcać na pisanie naszych postów, a pozostałe 80% na jego promocję.
Brzmi mocno, prawda?
Ale spróbuj oswoić się przez chwilę z tą koncepcją. Jak się nad tym zastanowić, to cała nasza twórczość, zarówno ta przez małe jak i duże “T”, potrzebuję promocji żeby w ogóle ktoś ją zobaczył. Wiem, też słyszałam że ‘jeśli tworzysz wartościowe treści, to ludzie sami Cię znajdą”. ktoś tam może rzeczywiście Cię znajdzie. Ale prawda jest taka, że dziś w sieci jest mnóstwo dobrych treści – jeśli więc nie promujesz swoich treści, to jest mała szansa, że ktoś je znajdzie.
Jak i gdzie promować bloga za darmo?
Czy to oznacza że będziesz musiała zainwestować w promocję swojego bloga? Niekoniecznie. Zwykle startując z blogiem mamy mały budżet albo nie mamy go wcale. I wiesz co? To też jest ok!
Tak, musimy się troszkę bardziej nagimnastykować, ale zmusza nas to też do większej kreatywności, a dodatkowo bokiem może nam to przynieść jeszcze jakieś fajne dodatkowe efekty.
Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to jest super.
Nie wiem jak dla Ciebie, ale dla mnie to jest super.
Pora przejść od słów do czynów. Promowanie bloga to nie tylko post na Facebooku i w facebookowych grupach. Mamy naprawdę mnóstwo różnych możliwości i zaraz Ci je pokażę:
- tematyczne grupy na FB
- cotygodniowe posty na grupach FB, pod którymi można wrzucać swoje posty
- insta story
- snapchat
- bloglovin (tu wystarczy tylko założyć konto)
- tumblr
- pinterest (szczególnie jedzenie, moda, wnętrza)
- zszywka (możliwość dodatkowego, płatnego promowania)
- stylowi (jeśli wrzucisz naprawdę atrakcyjne zdjęcie, które zostanie wyróżnione na “głównej” stylowych możesz się spodziewać naprawdę dużego ruchu)
- google+ (wspiera pozycjonowanie strony)
- wykop (zalecam ostrożność)
- newsletter
- disqus (wciąż widuje konta na disqus blogerów, którzy jeszcze nie dodali w nim adresu swojego bloga)
- linki wewnątrz własnego bloga (zarówno w obrębie tekstu, jak i pod nim – wystarczy dodać ręcznie informację o innych podobnych wpisach)
- monitoring mediów na podobne tematy (np. za pomocą monitori) – jeśli nasz post coś wnosi do dyskusji możemy dodać link w formie komentarza np. na FB – ale tylko jeśli nasz post jest na miejscu (ja tak promowałam np. swój botaniczny kalendarz do pobrania – dziewczyny szukały kalendarzy do pobrania, wiec podrzucałam im link do mojego kalendarza).
- wyszukiwanie artykułów w sieci o podobnej tematyce i dodanie komentarza wraz z linkiem (kiedyś napisałam przewodnik po Tbilisi – i umieściłam link do niego w komentarzu pod kilkoma ogólnymi artykułami o Gruzji na onet i wp; ruch z tych miejsc był naprawdę znaczący).
Na końcu tego artykułu znajdziesz “ściągę”- planner promocji posta do pobrania który pomoże Ci bardziej bardziej efektywnie promować twojego bloga w sieci.

Jak to wszystko ugryźć?
Jak widać jest trochę możliwości by wypromować posty blogowe w Internecie, prawda? Oczywiście niektóre opcje wymagają od nas posiadania jakiejś społeczności (instagram, facebook, newsletter), w przypadku innych liczy się nasza aktywność w sieci (komentarze, grupy FB), lub jakoś udostępnianych zdjęć (stylowi, zszywka, pinterest).
Z kolei przy wykopie zalecam ostrożność – nie jest to miejsce dla wszystkich. Napewno nieźle sprawdzają się tam wpisy newsowe i kontrowersyjne. Niestety z wykopu przychodzi też dużo trolli, a wraz z nimi nieprzyjemne komentarze (jejku, jakie to jest niemiłe!).
Dlatego ja np. nie korzystam z tej platformy.
Dlatego ja np. nie korzystam z tej platformy.
Są też mniej oczywiste działania, które też wrzuciłam tutaj, a które mogą mieć wpływ na promowanie Twojego posta jak np. google+ – słyszy się głosy w sieci, że plusiki z google+ wspierają pozycjonowanie strony. Czemu więc z nich nie skorzystać?
Nawiasem mówiąc – może chciałabyś dać plusika pod tym tekstem?
[bws_googleplusone display=”plusone,share”]
Koniec końców naprawdę warto poświęcić trochę czasu na promowanie naszej pracy. Oczywiście, jak we wszystkim, tu też warto zachować rozwagę: nie każdy tekst trzeba promować tak samo intensywnie – sama napewno wiesz które teksty są dla Ciebie istotne, a które nie. I kiedy w grę wchodzi tak duży nakład pracy warto skoncentrować się przede wszystkim na tych tekstach, które rzeczywiście mają duży potencjał.
Z drugiej strony – nie ograniczaj się tylko do promowania bieżących postów – w ten sam sposób można promować również “stare” posty – co jest szczególnie przydatne jeśli nie mamy weny albo czasu by przygotować nowy wpis. Dlatego w plannerze promocji postów, który dla Ciebie przygotowałam, w nagłówkach kolumn możesz wpisać daty – tak aby wiedzieć kiedy ponownie przeprowadzić promocję starszych tekstów.
A skoro o plannerze mowa… 😉
Planner promocji posta do pobrania:
Nie byłabym sobą gdybym do tego wpisu nie przygotowała Ci specjalnej check listy, dzięki której będziesz wiedziała gdzie jeszcze możesz wypromować swój tekst w sieci:

1. Polub ten wpis na google+
[bws_googleplusone display=”plusone,share”]2. Pobierz planner promocji postów na blogu:
POBIERZ PLANNERI to by było na tyle 🙂 Ja zabieram się do promocji posta, a Ciebie zapraszam do lektury innych tekstów na blogu Wild Rocks o tym jak sprytniej blogować – może któryś z nich Ci się przyda?
Inne teksty o blogowaniu, które mogą Cię zainteresować:
- Jak stworzyć piękny nagłówek bloga?
- Jak mądrze udostępniać darmowe materiały na blogu?
- Małe rzeczy, duże efekty
A tymczasem, do zobaczenia na Insta

Pozdrawiam
Ola Foryś |@wild.rocks
Ola Foryś |@wild.rocks
Inne teksty na Instagramie które mogą Cię zainteresować:
PS. Jeśli zapomniałam o jakimś miejscu wartym polecenia – to daj koniecznie znać w komentarzu!
[mailmunch-form id=”440553″]

Pingback: Jak skuteczniej blogowacć nie mając dużo czasu na blogowanie()
Pingback: Jak często publikować posty na blogu? - Wild Rocks()
Pingback: Darmowe zdjęcia na bloga do pobrania - Wild Rocks()
Pingback: Luty 2017 - Podsumowanie miesiąca #11 - Blog lifestylowy: Dom na obcasach()