#DzikoDobre teksty o planowaniu i realizacji celów + styczniowa tapeta na pulpit

styczniowe tapety na pulpit komputera

Fajnie jest mieć cele a jeszcze fajniej jest je realizować. Dlatego dziś podrzucam Wam kilka #DzikoDobrych tekstów, które pomogą Wam w lepszym planowaniu, realizacji celów i zwiększaniu produktywności. Gotowe? No to lecimy!

Wyznacz cele i planuj mądrze – Michał Szafrański 

Zanim zaczniemy planować co zrobimy w nowym roku warto ustawić sobie swoje cele. Bardzo polecam Wam podcast Michała Szafrańskiego: “10 wskazówek jak skutecznie planować cele, opracować konkretny plan działania i uniknąć słomianego zapału”. Michał krok po kroku pokazuje w nim jak wyznaczać swoje cele i jak robić to dobrze – tak aby uniknąć rozczarowań. Dla mnie ten podcast był bardzo ważny i pomógł nie tylko zrozumieć jak ważne jest mądre planowanie, ale też że na planowanie też trzeba znaleźć czas. Bardzo bardzo polecam.

Przekuj plany na konkretne zadania… a potem je zapisz! 25 darmowych kalendarzy do druku 

Jak już wyznaczymy sobie cele, rozpiszemy je na kolejne zadania – to pora je gdzieś zapisać i określić ich wykonanie w czasie. Tu mogą przydać się najróżniejsze kalendarze czy plannery. Fantastyczną listę darmowych kalendarzy do pobrania przygotowała np. Kasia z bloga kiedymamaniespi.pl. Gdyby nie to, że u mnie wisi już mój własny botaniczny kalendarz z plannerem na 2017 rok to z przyjemnością ściągnęłabym sobie kalendarze od Pracowni bajkowo, Simplife czy Brzydkich Rzeczy (kocham tę nazwę <3). Oczywiście wszystkie kalendarze z zestawienia Kasi są piękne i widać że autorki naprawdę się przy nich napracowały, ale te trzy to dla mnie absolutne perełki.

Działaj i nie odkładaj na później! Webinar Oli Budzyńskiej “Zrób to dziś, czyli jak nie odkładać na jutro” 

Tym razem #DzikoDobre z krótkim okresem przydatności do spożycia – w przyszłym tygodniu (11 stycznia) szykuje się prawdziwa gratka dla tych, którzy mają problem z odkładaniem działań na później. Niezrównana Ola Budzyńska (tak, jestem fanką) organizuje webinar “Zrób to dziś, czyli jak nie odkładać na jutro”. Aby w nim uczestniczyć musicie się wcześniej na niego zapisać ( tu znajdziecie stronę zapisu na webinar).

Pamiętajcie, na webinarze najlepiej pojawić się punktualnie, bo ostatnio… zabrakło miejsc (limit to 1000 osób). Dodam, że warto wysłuchać nie tylko webinaru, ale zostać również na części poświęconej pytaniom “od publiczności”. Paradoksalnie, przez te bardzo prawdziwe i życiowe pytania od dziewczyn wynoszę dla siebie z tych webinarów najwięcej inspiracji 🙂

Zrób to mądrzej czyli optymalizuj – książka “Rework” 

Śmiało mogę powiedzieć, że “Rework” to jedna z dwóch najważniejszych książek jakie przeczytałam w 2016 roku. Dla mnie ta książka była na swój sposób przełomowa – choć przełom nastąpił jakieś pół roku po jej przeczytaniu 😉 Najważniejszą lekcją którą z niej wyniosłam jest hasło “optymalizacja”. Optymalizacja działań jest niesłychanie ważna, i naprawdę warto poświęcić jej trochę czasu, po to, żeby potem móc go znacznie więcej zaoszczędzić. Wiem, że brzmi nieco pokrętnie i jest zrozumiałe pewnie tylko w mojej głowie, ale naprawdę zachęcam Was do zgłębiania tego tematu. Dlatego szczególnie polecam tę książkę wszystkim tym, którzy startują/prowadzą jakieś swoje małe przedsięwzięcie (bloga, biznes).

Mierz efekty – Jacek Kłosiński 

Jedna rzecz to wyznaczanie sobie celów – druga to podsumowania. Jak pisze Jacek Kłosiński:

“Tak samo jako nowe plany lubią przełomowe daty, tak skuteczna realizacja postanowień wymaga częstego sprawdzania jak nam idzie.” – Jacek Kłosiński

Monitorowanie naszych celów to też ważny element w ich realizacji. Dlatego warto robić podsumowania – zarówno te duże (w skali kwartału czy roku) jak i te małe (Co udało mi się dziś zrobić? Co zrobiłam w tym tygodniu?). Dlatego zachęcam Was do przeczytania wpisu Jacka Efekt Świeżego Startu – dlaczego produktywność lubi podsumowania.

Inspiracje na chwile kryzysu – Jadwiga Korzeniewska i Ania Ulanicka 

Oczywiście w podczas realizacji naszych celów może dopaść nas niemoc lub po prostu zwykły leń. Dlatego gdy zabraknie Wam zapału do pracy – warto zerknąć na wpis Naczelnego Zmieniacza czyli Jadwigi Korzeniewskiej Co zrobić, gdy bardzo się nie chce?. Choć Jadwiga pisze o tym jak walczyć z wewnętrznym leniem trochę z przymróżeniem oka, to jednak mimochodem przemyca w swoim wpisie sporo całkiem fajnych sztuczek jak oszukać nasze wewnętrznego coach potato.

W podobnym tonie jest też wpis Ani Ulanickiej – Jak przywrócić motywację do pracy i zmusić się do działania? 11 kroków!. Do mnie najbardziej przemawia punkt 3 – “wypisz co Ciebie w tym ekscytuje”. W drodze do realizacji celu, gdy gubimy się już w kolejnych zadaniach naprawdę fajnie jest znów zobaczyć nasz cel jako o coś podniecającego i ekscytującego.

Na tapecie – styczeń 

Tradycyjnie – przygotowałam dla Was również styczniową tapetę z kalendarzem. Tym razem miałyście bardzo duży wkład w projekt, ponieważ w pewnym momencie stanęłam w obliczu iście dzikiego dylematu: który projekt wybrać? Okazałyście się nieocenione, i prawie jednogłośnie wybrałyście projekt numer 1.

Nie wiem czy zwróciłyście na to uwagę, ale układ tapety względem wcześniejszych projektów uległ nieco zmianie – przede wszystkim jest więcej “pustej” przestrzeni na Wasze ikonki na pulpicie 🙂 Zmieniłam też układ kalendarza, tak aby łatwiej było określić kiedy wypadają poszczególne dni tygodnia. Dodatkowo podrzucam Wam też styczniową tapetę na telefon.

styczniowe tapety na pulpit komputera

Co zrobić żeby pobrać tapety:

1.Polub ten wpis na FB (jak zwykle fakultatywne, ale będzie mi miło)

2. Wybierz tapetę dostosowaną do rozdzielczości Twojego pulpitu

2880x1600   2560x1600   1980x1080   1600x900   1366x768   1280x800   Tapeta na telefon

Przy okazji dziękuję Wam za wszystkie sygnały o tym, że korzystacie z przygotowanych przeze mnie tapet. Naprawdę serduszko mi rośnie gdy dostaję od Was screeny albo wiadomości prywatne w których informujecie mnie, że na Waszym pulpicie jest tapeta ode mnie <3

 
Pozdrawiam
Ola Foryś |@wild.rocks

 

PS. Jeśli spodobał Ci się ten tekst lub tapety które przygotowałam, to będę zachwycona jeśli puścisz ten tekst dalej w świat – np. na facebooku: [fb_button]

[mailmunch-form id=”348320″]

planowanie i realizacja celow