Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2021 roku?

Napewno zauważyłaś spadek zasięgów na Instagramie. Niektórzy mówią nawet, że kiedyś mimo znacznie mniejszej liczby obserwujących mieli znacznie większe zasięgi niż dzisiaj. Jednocześnie wszyscy zastanawiają się jak zwiększyć zasięgi na Instagramie – pomysły na to są różne – od całkiem szalonych po całkiem sensowne. Zanim jednak zastanowimy się jak zwiększyć zasięg na Instagramie, musisz zrozumieć dlaczego w ogóle nasze zasięgi spadają. 

Dlaczego zasięgi na Instagramie spadają?

Paradoksalnie nasze zasięgi na Instagramie spadają dlatego, że jest nas tu coraz więcej:

 • Z jednej strony użytkowników instagrama jest coraz więcej. Pomyśl – czy coraz więcej twoich znajomych nie zakłada sobie instagrama w ostatnim czasie? Może nie są jeszcze bardzo aktywni, ale są tu.
 • Za nimi przychodzą Marki i inni influencerzy którzy dotychczas byli aktywni na facebooku. – a teraz szeroką falą odpływają w stronę instagrama.

Dlaczego tak się dzieje ?

Bo wskaźniki zaangażowania na insta są najwyższe wśród wszystkich social mediów (dlatego Instagram “sprzedaje”).

Wskaźnik zaangażowania (engagement rate) to wartość wyliczana na podstawie zaangażowania pod postami (komentarze+polubienia) w porównaniu do liczby obserwujących.

Jeśli jesteś ciekawa jaki jest Twój wskaźnik zaangażowania, co oznacza i jak ewentualnie go zwiększyć,  to wskakuj do tego artykułu o wskaźniku zaangażowania.

Ale wracajmy do tematu. W efekcie tej “nowej fali” na Instagramie pojawia się coraz więcej kont nakierowanych na to żeby tworzyć, a nie konsumować content. I wszyscy oni domagają się naszej uwagi.

Paradoksalnie więc nasz zasięg spada na łeb na szyję, bo jest nas tu wszystkich coraz więcej – a w szczególności twórców.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Ola Foryś | Creative soul (@wild.rocks)

Nowy Algorytm na Instagramie a spadające zasięgi 

To że zaczęliśmy generować tak dużo zdjęć i filmów spowodowało, że Instagram musiał nauczyć się wybierać dla nas najciekawsze treści.

Ale jak określić czy coś jest ciekawe czy nie? Spytać? 😀

A może lepiej postawić na twarde dane?

 • Liczbę polubień i jakość komentarzy?
 • Liczbę zapisań?
 • Liczbę udostępnień na Insta story?
 • Ilość czasu poświęconego na czytanie opisu/wpatrywanie się w zdjęcie?

Dodatkowo zmierzyć to wszystko w krótki okresie czasu na małej grupie, i na tej podstawie zadecydować czy puścić zdjęcie dalej.

W efekcie jeśli nasze zdjęcie nie wzbudza emocji, nie zachęca do pozostawienia komentarza, nie generuje dużej liczby zapisań, … no cóż – to Instagram nie wyświetli go naszym obserwującym. A jeśli ta sytuacja będzie się powtarzać to z czasem nasz zasięg spadnie.

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie
jak zwiększyć zasięgi na Instagramie
jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

Pięć aplikacji w jednej 

To jednak nie koniec.

Czy myślałaś o tym, że Instagram to dzisiaj pięć aplikacji w jednej?

 • mamy tam Snapchata – czyli Insta Story
 • mamy Periscope – czyli live’y
 • mamy Youtube – czyli IGTV
 • mamy Messangera – czyli wiadomości prywatne

A, bym zapomniała – mamy przecież jeszcze samego, oryginalnego  “Instagrama” 🙂

A w nim stronę główną oraz eksploruj, które też mocno zmieniło swój charakter w ostatnim czasie bo zamiast jednego streamu mamy ich kilka (“Dla Ciebie” plus kilka feedów tematycznych).

W nich natomiast, pod każdym wyróżnionym dużym kwadratem video, jest ukryty kolejny kanał, tym razem z samymi filmikami.

Strasznie tego dużo, prawda?

Otwarcie apki to już nie jest tylko rzut oka na najnowsze zdjęcia w feedzie. To cała masa nowych możliwości, które mają jak najmocniej przywiązać nas do aplikacji.

Czemu? Bo każda dodatkowa minuta spędzona w apce to więcej okazji by wyświetlić nam reklamy.

A reklamy równają się… wiadomo -> $$$

I co my teraz możemy z tym wszystkim zrobić żeby zwiększyć nasze zasięgi na Instagramie?

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2021 roku? 

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie ? W zasadzie niewiele możemy zrobić – nie wejdziemy drugi raz do tej samej rzeki w której wartkim strumieniem płynęły do nas lajki i nowi followersi.

Ale przecież to nie znaczy że nic nie możemy zrobić:

 • postaw na świetnej jakości content – interesujące zdjecia to wciąż najlepszy sposób na to żeby przebić się do sekcji explore
 • dbaj o engagement rate (czyli wskaźnik zaangażowania) – w dobie spadających zasięgów to największy kapitał Instagramerów.
 • W tym tekście możesz przeczytać o tym jak zadbać o lepszy engagament rate na Instagramie
 • przestań patrzeć na swój profil tylko przez pryzmat zasięgów pojedynczych zdjęć, ale również insta story, liveów czy IG TV – to wszystko to też może być częścią Twojej obecności na Instagramie. Zamiast więc zapraszać w Insta story na nowy wpis na Insta powiedz coś od siebie – jak Ci minął dzień, co śmiesznego lub ciekawego Ci się przydarzyło.
 • dobrze dobieraj hashtagi – hashtagi na Instagramie to świetne narzędzie które pozwala zwiększać zasięgi i docierać do nowych obserwujących. Zresztą – spójrz sama:
jak zwiekszyc zasiegi na Instagramie
jak zwiekszyć zasięgi na Instagramie
hashtagi na Instagramie

Przy czym należy pamiętać, że nawet najlepszy zestaw hashtagów nie pomoże jeśli same zdjęcia nie będą ciekawe i estetyczne.  Ale z drugiej strony – bez właściwych hashtagów nawet najlepsze zdjęcia będą miały pod górkę, żeby przebić się na Instagramie. 

Tak tylko piszę, jakby ktoś zapomniał 😉

Podsumowanie 

Niestety – nie ma tu niestety prostej recepty na to jak zwiększyć zasięgi na Instagramie . Ale jednego możemy być pewne – Instagram nie wróci już do swojego starego kształtu.

Dlatego albo dostosujemy się do nowej rzeczywistości, albo nasz przekaz zniknie gdzieś między jednym insta story, a drugim video wrzuconym na IG TV.

A tymczasem, do zobaczenia na Insta

 
Pozdrawiam
Ola Foryś |@wild.rocks

Inne artykuły o Instagramie które mogą Cię zainteresować:

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

Napewno zauważyłaś w ostatnim czasie spadek zasięgów na Instagramie. Jeśli nie wiesz jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2020 roku sprawdź artykuł “Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2020 roku?

 • Dziękuję za wpis, (jak wszystkie, które do tej pory u Ciebie widziałam;)) wiele wyjaśnia, ale też trochę napawa pesymizmem. Zasięgi cięte i tu i na fejsie, w dzisiejszych czasach znacznie trudniej się wybić niż wtedy, gdy wszyscy zaczynali blogowanie. Teraz naprawdę trzeba robić “wybitny” kontent – inaczej się nie wyróżnisz. I zdjęcia niestety też muszą być superowe – nie wystarczą by były dobre. A mam wrażenie, że to powoduje, że do pewnego momentu nie ma sensu wrzucać tego, co się ma, bo ograniczone zasięgi nie sprawią, że się później wyróżnimy. Przykład: powiedzmy, że ćwiczę i wrzucam swoje pierwsze foty. Ludzie je omijają, bo są słabe, z czasem się rozwijam i wrzucam coraz lepsze, ale instagram już ich nie pokaże, bo mój kontent jest słaby. Z tego chyba morał, że trzeba zaczynać jak osiągnie się poziom mistrzowski 🙁