Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2022 roku?

Napewno zauważyłaś spadek zasięgów na Instagramie. Niektórzy mówią nawet, że kiedyś mimo znacznie mniejszej liczby obserwujących mieli znacznie większe zasięgi niż dzisiaj. Jednocześnie wszyscy zastanawiają się jak zwiększyć zasięgi na Instagramie – pomysły na to są różne – od całkiem szalonych po całkiem sensowne. Zanim jednak zastanowimy się jak zwiększyć zasięg na Instagramie, musisz zrozumieć dlaczego w ogóle nasze zasięgi spadają. 

Dlaczego zasięgi na Instagramie spadają?

Paradoksalnie nasze zasięgi na Instagramie spadają dlatego, że jest nas tu coraz więcej:

  • Z jednej strony użytkowników instagrama jest coraz więcej. Pomyśl – czy coraz więcej twoich znajomych nie zakłada sobie instagrama w ostatnim czasie? Może nie są jeszcze bardzo aktywni, ale są tu.
  • Za nimi przychodzą Marki i inni influencerzy którzy dotychczas byli aktywni na facebooku. – a teraz szeroką falą odpływają w stronę instagrama.

Dlaczego tak się dzieje ?

Bo wskaźniki zaangażowania na insta są najwyższe wśród wszystkich social mediów (dlatego Instagram “sprzedaje”).

Wskaźnik zaangażowania (engagement rate) to wartość wyliczana na podstawie zaangażowania pod postami (komentarze+polubienia) w porównaniu do liczby obserwujących.

Jeśli jesteś ciekawa jaki jest Twój wskaźnik zaangażowania, co oznacza i jak ewentualnie go zwiększyć,  to wskakuj do tego artykułu o wskaźniku zaangażowania.

Ale wracajmy do tematu. W efekcie tej “nowej fali” na Instagramie pojawia się coraz więcej kont nakierowanych na to żeby tworzyć, a nie konsumować content. I wszyscy oni domagają się naszej uwagi.


Paradoksalnie więc nasz zasięg spada na łeb na szyję, bo jest nas tu wszystkich coraz więcej – a w szczególności twórców.

 

Sześć aplikacji w jednej 

To jednak nie koniec.

Czy myślałaś o tym, że Instagram to dzisiaj sześć aplikacji w jednej?

  • mamy tam Snapchata – czyli Insta Story
  • mamy Periscope – czyli live’y
  • mamy Youtube – czyli IGTV
  • mamy Messengera – czyli wiadomości prywatne
  • no i mamy TikToka – czyli Reelsy

A, bym zapomniała – mamy przecież jeszcze samego, oryginalnego  “Instagrama” 🙂

A w nim stronę główną, eksploruj, sklepy no i feed Reels.

Strasznie tego dużo, prawda?

Otwarcie apki to już nie jest tylko rzut oka na najnowsze zdjęcia w feedzie. To cała masa nowych możliwości, które mają jak najmocniej przywiązać nas do aplikacji. Czemu? Bo każda dodatkowa minuta spędzona w apce to więcej okazji by wyświetlić nam reklamy.

A reklamy równają się… wiadomo -> $$$

I co my teraz możemy z tym wszystkim zrobić żeby zwiększyć nasze zasięgi na Instagramie?

Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2022 roku? 

Obecnie najlepszym sposobem na zwiększenie zasięgów na IG jest inwestycja czasu i energii w Reelsy (czyli Rolki).

Nie wierzysz? Spójrz na tego screena

Jak zwiększyć zasięgi na IG w 2022 roku

To moje statystyki z ostatniego miesiąca.

Zwróć uwagę na ten granatowy pasek – pokazuje informacje na temat tego, do ilu osób, które mnie nie obserwują, udało mi się dotrzeć. Nie da się nie zauważyć, że sprawcą największego zamieszania są u mnie Rolki.

To naprawdę dobra wiadomość.

Nie dość, że udaje mi się dzięki nim docierać do większego grona moich dotychczasowych odbiorców (co też ładnie widać w statystykach), to jeszcze docieram do nowych ludzi.

Z postami i Stories docierałam głównie do moich dotychczasowych odbiorców – chyba że ktoś na przykład udostępnił u siebie na Stories mój post. Problem w tym, że nie poruszam u siebie jakichś kontrowersyjnych tematów, które praktycznie „same się niosą”. Tworzę treści edukacyjne – a te siłą rzeczy, mają o wiele mniej udostępnień niż treści, od których gotuje nam się krew, albo z którymi mocno się utożsamiamy (co nie zmienia faktu, że za każde udostępnienie jestem wdzięczna 🙏).

Natomiast dzięki Rolkom docieram teraz organicznie również do nowych osób!

Potwierdzają to też informacje od samego szefa IG – Adama Mosseriego. O ile główny feed aktualności oraz Stories mają być kanałami, w których widzimy treści od kont już obserwowanych, to Rolki mają być okazją do wyjścia ze swojej bańki i poznania nowych twórców.

Co to oznacza dla nas?

Im szybciej wsiądziemy do pociągu z napisem “Reels” i zaczniemy świadomie wykorzystywać Rolki, tym lepiej. Wkrótce coraz więcej osób będzie tworzyć Reels i zacznie się robić tłoczno. To samo przecież obserwowaliśmy gdy wchodziło Insta Stories.

Dlatego serio – zacznij jak najszybciej kręcić Reelsy. Ale nie byle jakie – tylko fajne, ciekawe i z pomysłem!

Pomoże Ci w tym mój nowy e-book: Korki z Insta; Reels.

Reels na Instagramie zasięgi

 

A tymczasem, do zobaczenia na Insta

 
Pozdrawiam
Ola Foryś |@wild.rocks

Inne artykuły o Instagramie które mogą Cię zainteresować:

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

jak zwiększyć zasięgi na Instagramie

Napewno zauważyłaś w ostatnim czasie spadek zasięgów na Instagramie. Jeśli nie wiesz jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2022 roku sprawdź artykuł “Jak zwiększyć zasięgi na Instagramie w 2022 roku”?